Cynowy reycerzyk Emilia Kiereś – recenzja

Twórczość Emili Kiereś zna chyba każdy. Ciepłe, przyjemne i interesujące książki są idealne dla młodszych czytelników, ale także i dla starszych. Książkę, o której dzisiaj piszę, mam już od dawna. Tym razem bohaterem jest Stasiek. Chłopiec złamał nogę, jest uziemiony, gdyż okres rekonwalescencji musi spędzić pod opieką taty w domu wujostwa, którzy wyjechali w daleką podróż. Nie jest to dla niego atrakcyjna wizja, gdyż należy do bardzo żywiołowych dzieci. Teraz może jedynie poruszać się o kulach i to niezbyt żywiołowo. Chciałby być z mamą i rodzeństwem.

Pobyt na wsi zapowiada się nudo, aż do czasu. Pewnego dnia Stasiek spotyka dawną koleżankę Alicję i razem z nią wpada na trop… Kosmitki. Cóż to będzie za nieziemskie spotkanie.

To naprawdę sympatyczna i pełna nieoczekiwanych zwrotów akcji opowieść dla wielbicieli przygód i… obcych cywilizacji.

Emilia Kiereś

Autorka i tłumaczka książek dla dzieci i młodzieży, ilustratorka.
Ukończyła poznańskie Liceum Ogólnokształcące św. Marii Magdaleny; jest absolwentką Instytutu Filologii Polskiej UAM w Poznaniu.
Zanim zaczęła pisać książki, zajmowała się tłumaczeniem literatury dziecięcej i młodzieżowej z języka angielskiego oraz redakcją tekstów literackich. Przekładami zajmuje się do dziś, choć obecnie skupia się przede wszystkim na twórczości własnej.

Emilia Kiereś jest córką pisarki Małgorzaty Musierowicz, siostrzenicą poety i tłumacza Stanisława Barańczaka.

Zadebiutowała w 2010 książką dla dzieci Srebrny dzwoneczek, która została wpisana na listę Białych Kruków Internationale Jugendbibliothek w Monachium (2011).
Druga powieść dla młodych czytelników, Brat (2011) przyniosła autorce wyróżnienie jury 19. Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego.

Do części swoich książek autorka wykonała również okładki i ilustracje.

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *