Dziwo

Książki dziecięce bardzo często stanowią dla mnie pomoc i wsparcie w wyjaśnianiu różnych, życiowych spraw moim dzieciom. Również i tym razem trafiłam na taką perełkę. Chodzi o książkę „Dziwo” Zadie Smith.

 

 

Autorka, zwykle pisząca książki dla dorosłych, tym razem napisała coś z myślą o dzieciach. „Dziwo”, to pozycja opowiadająca o różnicach i tym, iż różnice sprawiają,  że jesteśmy wyjątkowi i każdy może być z tego dumnym.

Książka dla dzieci

Książka opowiada o pewnej społeczności zwierzątek, zamieszkujących u dziewczynki imieniem Kit. Do ich domu trafia świnka morska, tak inna i odmienna od pozostałych, mająca swoje hobby – judo, nosząca strój do judo. Wszyscy zgodnie orzekają, że jest inna i nazywają ją Dziwem. Śwince morskiej jest przykro, bo chciałaby się bawić z pozostałymi zwierzakami, jednak czuje się przez nich odtrącana. Pewnego dnia przypadkowo poznaje kogoś, kto pomaga jej zrozumieć, kim jest tak naprawdę.

Pytania

Czy małemu Dziwowi uda się nawiązać znajomość z pozostałymi zwierzętami? Co odkryje świnka morska? Czy będzie potrafiła zaakceptować samą siebie?

Przesłanie

Książka niesie za sobą przesłanie, że wszyscy się czymś różnimy, ale to właśnie czyni nas wyjątkowymi. Nie możemy bać się inności, ale akceptować ja i wspierać.

Książka wydana bardzo ładnie, większego formatu, bogato ilustrowana.

O autorach:

Zadie Smith  – brytyjska pisarka, autorka opowiadań i powieści. Zadebiutowała w 2000 roku powieścią  Białe zęby , za którą zdobyła wiele nagród; nakład książki w Wielkiej Brytanii przekroczył milion egzemplarzy. W 2002 roku historia została zaadaptowana przez stację Channel 4 na miniserial telewizyjny. Oprócz powieści Zadie Smith pisze również opowiadania dla „New Yorkera” i uczy kreatywnego pisania na New York University. W listopadzie 2016 roku wyróżniono ją nagrodą literacką   niemieckiego dziennika „Die Welt”.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Nick Laird  – brytyjski pisarz i poeta. Studiował anglistykę w Sidney Sussex College na Uniwersytecie Cambridge. Eseje, recenzje i wiersze Lairda były publikowane w wielu czasopismach w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych, m.in. w „The London Review of Books”, „The Times Literary Supplement”. Po wydaniu debiutanckiego tomu wierszy  To a Fault  w 2005 roku otrzymał Rooney Prize for Irish Literature.

Tłumacz:

Wojciech Mann  –   znany   polski dziennikarz muzyczny i satyryk, przez ponad pięćdziesiąt lat związany z Programem Trzecim Polskiego Radia, współzałożyciel Radia Nowy Świat. Znany również jako aktor, pedagog, autor tekstów piosenek i prezenter telewizyjny.  Dziwo  to kolejny z jego znakomitych przekładów opowieści dla dzieci.

 

https://www.znak.com.pl/ksiazka/dziwo-smith-zadie-laird-nick-236282

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *