Jak nauczyć dziecku radzić sobie w różnych sytuacjach

Każdy czas jest odpowiedni do rozmów z dzieckiem. Teraz jednak jest okres szczególnie temu przychylny. Warto wykorzystać te chwile na przeprowadzenie rozmów z dzieckiem na poważne tematy. Dziecko musi być nauczone pewnych zachowań, gdyż samo w sobie nie potrafi ich wykształtować, a my opiekunowie jesteśmy najlepszym przekaźnikiem wiedzy.

Dzisiaj o książkach od Wydawnictwa Jedność, które uczą jak nie dać sobie dokuczać, jak zachować się w tłumie, jak odmawiać obcym, czy jak znaleźć umiar. Bohaterami książeczek są dzieci, które znajdują się w różnych sytuacjach życiowych.

Daj mi spokój! Jak nie dać sobie dokuczać opowiada o dziewczynce imieniem Emilka, która jest nękana przez dwoje innych dzieci. Nasza bohaterka boi się, nie potrafi przeciwstawić się nękaniu. Dzieci w przedszkolu bawią się w tworzenie własnej skrzyni skarbów, które tkwią wewnątrz nas. Urwisy znowu dokuczają Emilce, która jednak znajduje w sobie siłę, przeciwstawia się. Okazuje się, że jest silną dziewczynką i jest dzielna. To  książka ukazująca dziecku, że potrafi, umie, da radę jeśli tylko się postara.

Jeszcze trochę … Jak znaleźć umiar to krótkie historyjki o tym jak dzieci lubią różne rzeczy, które chcą robić ciągle i ciągle, ale jednak przychodzi moment, w którym odpuszczają. To przecież normalne, że wszyscy mamy coś ulubionego, czy to potrawę, zabawę, czy jeszcze coś innego.

Kolejne dwie książeczki są bardzo pouczające i moje dzieci aktywnie uczestniczyły w czytaniu wyrażając swoje zdanie na poszczególne tematy.

Ale ja Cię nie znam! Jak odmawiać obcym uczy zasad zachowania wobec całkiem obcych osób, jak i tych znanych dziecku, ale nie będących najbliższymi. Bohaterka czeka na odebranie z przedszkola i bardzo stanowczo odmawia pójścia z osobami, które proponują jej odebranie i odprowadzenie do domu. Przykład dziewczynki był dla moich chłopców bardzo przemawiający do wyobraźni, stanowiła dla nich przykład do naśladowania.

Co jeśli się zgubię. Jak zachować się w tłumie o powiada o sytuacji zagubienia się na targu Lusi. Krok po kroku opisane jest zachowanie w takich sytuacjach dziecka, które zachowuje spokój i nie daje się ponieść emocjom. Ta książeczka jest genialna. Moje dzieci chętnie dyskutowały co należy zrobić, dlaczego. Na zakończeniu znajdziemy spis punkt po punkcie co dziecko powinno zrobić oraz uwagi dla rodziców.

Książeczki są bardzo pięknie ilustrowane, wydane w twardej oprawie, na kredowym papierze.

 

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *