Pierwszy rok życia dziecka miesiąc po miesiącu

„Mama bez recepty” biblia dla każdego rodzica Wydawnictwo Altenberg – recenzja

Książek na temat zdrowia, zdrowego odżywiania, pielęgnacji, rozwoju itp. w stosunku do dzieci wydano już całą masę, ale takiej książki jeszcze nie spotkałam. „Mama bez recepty”, której autorką jest właśnie taka mama Kubusia – Anna Joniec – Bieniek z wykształcenia i z zawodu farmaceuta. Prowadzi blog, który jest pełen mądrych, wartościowych i popartych fachową wiedzą …

Po ukończeniu dziewiątego miesiąca życia dziecka

Po ukończeniu dziewiątego miesiąca dziecko powinno umieć: ·        przesunąć się w kierunku zabawki, ·        podążać wzrokiem za spadającym przedmiotem. Po ukończeniu dziewiątego miesiąca dziecko prawdopodobnie będzie umiało: ·        podciągnąć się z pozycji siedzącej do stania, ·        raczkować lub pełzać, ·        przejść do siedzenia z pozycji leżącej na brzuszku, ·        jeśli ktoś próbuje …

Ósmy miesiąc życia

Po ukończeniu ósmego miesiąca życia dziecko powinno potrafić: ·        pewnie trzymać się na nogach podczas podtrzymywania pod pachami, ·        zjeść samodzielnie biszkopta, ·        podnieść i schować w zaciśniętej pięści drobny przedmiot, np. koralik, rodzynek, ·        obrócić się w kierunku głosu, ·        śledzić wzrokiem spadający przedmiot. Prawdopodobnie potrafi: ·        przełożyć z rączki do rączki mały przedmiot …

Siódmy miesiąc życia

Po ukończeniu siódmego miesiąca życia dziecko powinno umieć: ·        zjeść samodzielnie biszkopta, ·        śmiać się, ·        w chwilach radości gaworzyć, ·        podczas kontaktów z rodzicami uśmiechać się. Prawdopodobnie będzie umiało: ·        siedzieć bez oparcia, ·        podtrzymywane w pozycji pionowej utrzymać ciężar ciała na nogach, ·        przy próbach odbierania zabawki protestować, ·        przesunąć się w kierunku …

Szósty miesiąc życia

Po ukończeniu szóstego miesiąca dziecko powinno: ·        podciągać się do siedzenia z jednoczesnym utrzymaniem głowy w jednej linii z ciałem, ·        wydawać dźwięki typu „gu – gu”. Prawdopodobnie dziecko potrafi: ·        podtrzymywane w pozycji pionowej utrzymać się na nogach, ·        bez oparcia siedzieć, ·        obrócić się w kierunku dochodzącego głosu, ·        śmiać się. Może potrafić: …

Piąty miesiąc życia

Po ukończeniu piątego miesiąca życia dziecko zwykle umie: ·        mocno trzymać główkę, ·        podczas leżenia na brzuchu dziecko opierając się na przedramionach potrafi podnieść klatkę piersiową, ·        wpatrywać się w mały przedmiot, ·        piszczeć z zadowolenia, ·        wyciągać rączkę po przedmiot, ·        spontanicznie się uśmiechać, ·        chwytać za końce palców lub za grzechotkę, ·        podciągnąć …

Czwarty miesiąc życia

Po ukończeniu czwartego miesiąca życia dziecko zwykle potrafi: ·        leżąc na brzuchu unosić głowę o 90º, ·        głośno się śmiać, ·        podążać za przedmiotem oddalonym o około 20 cm od twarzy, obracając główkę o 180 º, z jednej strony na drugą. Prawdopodobnie dziecko potrafi: ·        mocno trzymać główkę w pozycji pionowej, ·  w pozycji leżącej, …

Trzeci miesiąc życia

Po ukończeniu trzeciego miesiąca życia dziecko potrafi: Leżąc w pozycji na brzuchu podnieść głowę pod kątek 45º do podstawy. Prawdopodobnie potrafi: Głośno się śmiać. Leżąc w pozycji na brzuchu unieść głowę pod kątem 90 º do podstawy. Wydawać okrzyki zadowolenia. Składać ręce. Spontanicznie się uśmiechać. Śledzić w sposób ciągły, umieszczony w odległości 15 cm od …

Po ukończeniu pierwszego miesiąca życia

Prawdopodobnie: Dziecko reaguje na głos dzwonka. Może potrafić: Leżąc na brzuchu podnieść głowę o 45º. Wydawać gardłowe, krótkie dźwięki. Odpowiadać uśmiechem na uśmiech. Może nawet potrafić: Leżąc na brzuchu podnieść głowę o 90 º. Trzymać sztywno główkę, gdy jest trzymane pionowo. Złączyć obie rączki. Spontanicznie się uśmiechnąć. Zdjęcie: http://dzidziusiowo.pl/rozwoj-dziecka/rozwoj-niemowlaka/1195-1-miesiac-zycia-pierwszy-rok-dziecka