Niezły Bigos – empatia wobec zwierząt, one też mają uczucia

W moje ręce ostatnio wpadła książka Wydawnictwa Studio Koloru – ,,Niezły Bigos!” autorstwa Justyny Zaręby. To  historia o Franku i mieszkającym w sąsiedztwie psie. Opowieść nawiązuje do plakatu często umiejscowionego na przystankach – żółty, ze skulonym psem i napisem: UWAGA, ZŁY PAN, będącego projektem Anny Frydrych, który zwyciężył w konkursie organizowanym przez Galerię Plakatu AMS ,,Zwierzę też człowiek”.

Chłopiec pewnej nocy słyszy podejrzane piski i zgrzyty. Hałas nie pozwala mu zasnąć i idąc śladem dźwięków odkrywa, że na balkonie sąsiada znajduje się przywiązany do balustrady pies. Następnego dnia rozpoczyna swoje śledztwo, aby sprawdzić, czy nowy sąsiad jest złym panem z plakatu. Rozmawia z sąsiadami i obserwuje podejrzanego. Okazuje się, że panem psiaka jest szanowany lekarz, którego nikt nie chce podejrzewać o złe postępowanie. Franek postanawia działać, na szczęście  w sprawę angażują się jego rodzice. Prawda szybko wychodzi na jaw, wszystko finalnie dobrze się kończy. Mimo tego po przeczytaniu książki pozostaje odczucie, że nie zawsze jest tak pięknie i nie każdy pies ma tyle szczęścia.

Dla nas ta historia jest niezwykle poruszająca i dobrze znana. Mamy psiaki z adopcji, niektóre z nich miały bardzo trudne doświadczenia, doznały krzywdy ze strony ludzi. Uważam, że naprawdę warto żeby dzieci od najmłodszych lat uczyły się tego, co dobre, że zwierzę też ma uczucia i może się bać. Rozwijanie empatii względem zwierząt to ważna sprawa, nie możemy przechodzić obojętnie wobec krzywdy braci mniejszych, zainteresujmy się losem mijanych, widzianych zwierzaków. To naprawdę wartościowa książka, którą powinno poznać każde dziecko.

Link do strony Wydawnictwa: https://www.studiokoloru.eu/?13,niezly-bigos

Comments

  1. Marlena H.

    Bardzo ciekawą i myślę, ze dla mnie okaże się to poruszające lektura. Koniecznie muszę ją dla nas nabyć. Jestem ciekawą tej historii.

  2. Roksana

    Nie wyobrażam sobie robić krzywdę zwierzęciu. Mamy psa znajdę, którego ktoś 13 lat temu przywiązał do słupa. Jest członkiem rodziny i nie wyobrażamy sobie życia bez niego!

  3. Sikorkowe Pasje

    Książka którą powinien przeczytać każdy. Piesek miał szczęście, jak piszesz – szkoda że niektóre pieski w życiu naszym szarym i codziennym tego szczęścia niestety nie ma 🙁

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *