Wilczerka – niesamowita książka od Wydawnictwa Poradnia K

To historia dwunastoletniej Fieodory, zdrobniale nazywanej Fieo, mieszkającej z matką w środku rosyjskiego lasu, obie są wilczerkami. Żyją w odosobnieniu opiekując się wilkami porzuconymi przez rosyjskich arystokratów – „uczą wilki odwagi, polowań i walki oraz nieufności wobec ludzi”. Pomagają wilkom powrócić na łono natury.

Pewnego dnia pojawia się u nich okrutny i bezwzględny Rakow. Fieo i jej matka są oskarżone o to, że uczą wilki zabijać łosie, otrzymują więc nakaz pozbycia się zwierząt. Bohaterki nie wykonują rozkazu, przez co ich dom i cały dobytek zostaje spalony, a Marina trafia do więzienia w dalekim Sankt Petersburgu. Córka, mimo iż matka nakazuje jej uciekać, wyrusza na pomoc rodzicielce, chcąc ją uwolnić. Razem z nią wędrują trzy ulubione wilki – Szara, Czarny i Biała.

Sprzymierzeńcem dziewczynki staje się Ilia – dezerter z carskiej armii. Postaci w tej książce nie są czarno-białe, znajdziemy tam sporą dawkę naiwności, strachu i innych pierwotnych, instynktownych, po prostu ludzkich uczuć.

Czy w mroźnej Fieo przybędzie na czas i odnajdzie matkę? Czy Aleksiejowi uda się wszcząć rewolucję przeciw Rakowowi? Czy wilki Fieo przeżyją? Zachęcam do poszukiwania odpowiedzi na te pytania!

Powieść napisana dużą czcionką, ma piękne ilustracje oraz oryginalny język i styl opowiadania, charakterystyczny dla tradycji rosyjskich bajarzy. To książka pełna mądrości, krzepiąca i podnosząca na duchu, jednocześnie chwyta za serce, czasami jest nam smutno. Jest to powieść wyjątkowa, niesamowita, uwrażliwiająca wspaniale nadająca się dla starszych dzieci, dorosłych.


 

Comments

  1. Ala

    Początkowo pomyślałam, że to książka nie dla mnie, jednak po przeczytaniu wpisu do końca nabrałam na nią ochoty. Chętnie ją zakupię i przeczytam. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *