Złota gwiazdka i Srebrny dzwoneczek Emilii Kiereś

Dzisiaj o dwóch przemiłych i fantastycznych książkach znanej nam autorki Emilii Kiereś. To historie o mających problemy młodych ludziach, szukających przyjaciela, nie mogących odnaleźć się w grupie rówieśniczej, obawiających się rozpoczęcia nauki w szkole czy cierpiących na brak zainteresowania ze strony zajętych codziennymi sprawami dorosłych.

Srebrny dzwoneczek

Bohaterką książki jest siedmioletnia Marysia, która w najbliższym czasie czeka sporo zmian. Jest wiosna, a jesienią dziewczynka idzie pierwszy raz do szkoły, do pierwszej klasy. Obawia się, że nie znajdzie tam przyjaciół, ponieważ jest bardzo nieśmiała. Ponadto, pod koniec lata na świecie ma się pojawić jej braciszek. Oczywiście Marysia cieszy się z faktu, że zostanie starszą siostrą, jednak obawia się, czy sobie poradzi w nowej sytuacji. Żeby tego było mało, wspólne wakacje z rodzicami zostają odwołane. Mama nie ma siły i nasza bohaterka będzie musiała wyjechać bez mamy i taty. Na całe szczęście okazuje się, że dziewczynka wakacje spędzi u cioci Ani, młodszej siostry mamy. Tam poznaje sąsiadkę, starszą panią, którą podejrzewa o bycie wróżką. Zaprzyjaźnia się też z dzikim kotem, któremu ratuje życie. Marysia przekonuje się, że są dzieci bardziej nieśmiałe niż ona. To mobilizuje dziewczynkę do podjęcia pierwszego kroku i postanawia zaprzyjaźnić się z dziewczynką z sąsiedztwa. To im pomaga opanować lęk przed nadchodzącym rokiem szkolnym.

Marysia jest dzieckiem, które nie chce nikomu sprawiać problemów, woli więc nie zaprzątać głowy starszym o swoich lękach. Nie pomaga fakt, że gdy wspomina o nich starszym, oni mówią, że nie ma się czym przejmować, choć ona ma inne doświadczenia. W tej książce Marysia odkrywa swoją wartość.

Złota gwiazdka

W tej książce Marysia jest już nastolatką, zajętą swoimi sprawami, jest już starszą siostrą, starająca się poświęcać czas swojemu młodszemu bratu – Antkowi. Chłopiec przez długi czas był najmłodszym dzieckiem w domu, ale na świecie pojawił się niemowlak i chłopiec stał się średnim bratem, próbuje na nowo zdefiniować swoje miejsce w rodzinie. Bywają chwile, gdy czuje się niewidzialny. Kiedy cała rodzina jedzie na Wigilię do cioci Ani, odkrywa, że może wyjść z domu niezauważony i robić, co chce. Ta książka jest studium rodzinnych relacji.

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *