Damy, dziewuchy, dziewczyny. Historia w spódnicy

Historia obfituje w opowieści o wspaniałych i genialnych mężczyznach, o kobietach mówi się zdecydowanie mniej, a one przecież też dokonywały wielkich rzeczy. Anna Dziewit-Meller w książce „Damy, dziewuchy, dziewczyny. Historia w spódnicy” przedstawia takie oto postaci. To książka, którą powinny poznać wszystkie nastolatki, ale i chłopcy. To pozycja o Polkach, o których i my dorośli powinniśmy wiedzieć.


Razem z Henią Pustowójtówną, jedyną dziewczyną walczącą w powstaniu listopadowym, poznamy inne postaci, z czego przyznaję, nie znałam wszystkich. Najbardziej znane Maria Skłodowska-Curie, Irena Sendlerowa, czy królowa Jadwiga, jednak Magdalenie Bendzisławskiej – pierwszej kobiecie chirurg, czy Krystynie Skarbek – kobiecie szpieg nie słyszałam. Te, wspomniane i inne wymienione w książce bohaterki odnosiły sukcesy, parały się profesjami, często uznanymi za ściśle męskie, a jednak często pozostały zapomniane.

Teraz są inne czasy, kobietom łatwiej osiągnąć sukces, ale nadal nie jest to tak proste, dlatego warto pokazywać i udowadniać, że warto marzyć, wierzyć i dążyć do celu, wbrew przeciwnościom, a czas przyniesie sukces.

Ta książka pozwala uwierzyć w siebie, poznać historię, czasami taką, o której nie pisze się w podręcznikach szkolnych.

Samo wydanie jest piękne, estetyczne, w twardej oprawie, wzbogacone ilustracjami. Język jest odpowiedni dla młodzieży, spajający poszczególne historie w jedną całość.

Książkę polecam wszystkim, tym młodszym, jak i dorosłym!

Comments

 1. Aleksandra Załęska

  Czytałam książkę z przyjemnością 🙂 Wiele ciekawych postaci kobiecych i wiele ciekawostek zawartych zostało w tej książce:)

 2. Gosia O

  Bardzo mnie cieszy, że powstaje coraz więcej takich publikacji publikacji w których bohaterami są silnebi inteligentne kobiety. P. S mam już prezent dla pewnej młodej damy.

 3. Ja Zwykła Matkaa Klaudia

  Ta książka powinna być lekturą dla każdej młodej kobietki. Taka forma motywacji, aby spełniać marzenia.

 4. Evela

  Great post. It’s good that you bring up this topic. It will be useful for a lecture to high school. Thanks! ps. I invite you to visit my website satik.pl Articles are in Polish, but maybe there is someone who understands this language 🙂

 5. Evela.1do

  It is pleasant to read such entries. Clearly and understandably written. I appreciate people who like to share their passion. Please visit my website 1do.pl. It is not that professional yet, but I try to make it better and better.

 6. Evela.1do

  It is pleasant to read such entries. Clearly and understandably written. I appreciate people who like to share their passion. Please visit my website ereksik.pl. It is not that professional yet, but I try to make it better and better.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *