MOJA – rodzinna gra matematyczna

Matematyka to przedmiot, z którym często są problemy. Uważam, że jeżeli od początku będzie ona przyswajana z przyjemnością, to i w przyszłości nie będzie nastręczała problemów. Nie wiem jak będą oceniały ją moje dzieci, ale na dzień dzisiejszy uwielbiają cyfry, liczą bez opamiętania, dlatego też moim zdaniem, warto ich zachęcać do rozwijania tej pasji.

Dziś chciałabym pokazać Wam nowość od Zu & Berry, czyli grę MOJA, która bazuje na matematyce.

Zestaw składa się z 55 kart działań oraz 69 kart liczb. W grze może wziąć udział nawet 6 graczy.

Karty liczb (te większego rozmiaru) należy przetasować, a każdy z graczy otrzymuje ich po 5. Reszta kładziona jest na środku stołu (tak, by nie było widać liczb na nich). Karty działań (te mniejsze) kładziemy na środku stołu w taki sposób, aby działaniami leżały do dołu.

Gra polega na tym, że gracz ciągnie kartę ze stosu kart działania, układa ją na środku w taki sposób, aby pozostali ją widzieli. Karta podzielona jest na dwie części, na każdej znajduje się cyfra i znak, np. „1” i „+” oraz „3” i „-”.

Widząc nasze karty liczb mamy za zadanie wykonanie działania – dodawanie lub odejmowanie, wynik ma stanowić liczba podana na karcie działań wylosowanej przez gracza rozgrywającego. Na przykład jeśli mam karty 5 i 2 mogę stworzyć działanie 5-2 = 3 i wynikiem odejmowania będzie 3, tak jak na karcie działań.

Mając w posiadaniu karty liczb, którymi wykona się odpowiednie równanie należy zawołać „MOJA!”, a następnie przedstawić równanie innym graczom. Jeśli jest poprawne, zdobywa się kartę działań, użyte karty liczbowe odkłada się i losuje kolejną kartę.

Instrukcja zawiera kilka wariantów rozgrywek. Gra rozwija strategiczne i analityczne myślenie, spostrzegawczość, rozwija zmysł planowania.

MOJA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *