„Krótka instrukcja. Poronienie”

Portal hellozdrowie.pl zajmuje się tematyką zdrowia, urody, stylu życia, odżywiania, emocji, okresu, seksu i macierzyństwa. To serwis lifestyle’owo-medyczny, który o zdrowiu kobiet mówi bez wstydu i tabu. Prócz codziennych artykułów i wywiadów, tworzy także bazę poradników na tematy związane ze zdrowiem kobiet. Poruszane są trudne zagadnienia, które dotykają bardzo wielu z nas, a o których wciąż za mało się rozmawia.

W zeszłym roku opublikowano „Krótką Instrukcję Obsługi Raka Piersi” https://www.hellozdrowie.pl/krotka-instrukcja/. W tym roku powstała „Krótka instrukcja. Poronienie” https://www.hellozdrowie.pl/krotka-instrukcja/poronienie/ i o niej chcę napisać.

Instrukcja ma za zadanie wspierać kobiety, które doświadczyły poronienia, ich partnerów oraz wszystkich innych zastanawiających się nad tym, jak pomóc osobom znajdującym się w tak trudnej sytuacji życiowej. Są tam konkretne i rzeczowe porady, pomagające oswoić się z trudną i nieznaną sytuacją. To nie tylko puste słowa, instrukcję stworzono wraz z ludźmi, którzy znaleźli się właśnie w takiej sytuacji, a także specjalistami z różnych dziedzin.

Poronienie jest trudnym tematem, szczególnie dla osób nie mających wsparcia, a wiele tych, którzy chcieliby wspierać nie wie jak to zrobić i odsuwa się na bok, pozostawiających poszkodowanych samym sobie. Strata dziecka wywołuje bardzo trudne emocje, o których trudno mówić, które trudno zrozumieć. Nie ma tu znaczenie, który to był etap ciąży, każdy ma prawo przeżywać tak samo mocno.

Instrukcja podzielona jest na części. Pierwsza przewidziana została dla kobiet doświadczających poronienia. Kolejna jest dla partnerów, są też wskazówki dla przyjaciół i członków rodziny. W tej broszurze mówi się o emocjach, uczuciach, prawie do odczuwania i przeżywania, takich rzeczach jak informowanie bliskich o poronieniu, ale i procedurach szpitalnych oraz prawnych.

To bardzo przydatna broszura, dla doświadczających poronienia, gdyż w tej sytuacji ludzie czują się samotni, zagubieni, sami nie wiedzą, co czują i nie mają pojęcia jak sobie poradzić z tym wszystkim. Człowiek ma wrażenie jakby sam jeden jedyny doświadczał tej całej masy emocji, które są przeogromne i nie do opanowania. Brak wiary w lepsze jutro, totalna beznadzieja i pustka towarzyszą na każdym kroku. Warto wiedzieć, że nie jest się samym, że to co czujemy jest normalne, naturalne, mamy do tego prawo i że inni też tego doświadczali i żyją, funkcjonują i potrafią być szczęśliwi.

Comments

 1. Paulina

  Bardzo się cieszę że takie prace powstają, na pewno zajrzę na tą stronę

  PS. W poście jest napisane 'rudnych' zamiast 'trudnych', ale mimo to i tak tekst super i przyjemny dla oka 😉

  1. Post
   Author
 2. Marlena H.

  Nie słyszałam wcześniej o tym portalu, jednak będę musiała przyjrzeć się bliżej tej stronie i artykułom. Jeśli chodzi o poronienie… cóż…Na moje szczęście, obie ciążę odnosiłam, choć w drugiej, w siódmym miesiącu miałam poważne komplikacje, musiałam tydzień przeleżeć na patologii ciąży. Na szczęście oboje z dzieckiem wyszliśmy z tego cało. Jednak nie potrafię sobie wyobrazić, jak czują się kobiety, które doświadczyły takiej tragedii. Mam znajome i koleżanki które poroniły. Jedne były załamane. Mam też koleżankę, która po kolejnych poronieniach (było ich chyba 5) zaszła w ciążę. Dzieciątko nie miało jeszcze skończonego roku, kiedy zaszła w kolejną. Wszyscy są zdrowi i czują się dobrze. Podziwiam jej determinację oraz to, jak szybko podejmowała decyzję o kolejnych próbach.

 3. Post
  Author
 4. Koralina

  myślę, że taka książka powinna się znaleźć na każdym oddziale położniczym, bo to, jak tam traktuje się pacjentki po poronieniu… aż szkoda słów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *