CO ZROBIĆ Z TĄ GÓRĄ ŚMIECI? – RECENZJA

Zagadnienie ekologii, problem zanieczyszczenia środowiska w ostatnich czasach stał się bardzo popularny. Zaczęliśmy bardziej zwracać uwagę na środowisko. Niestety, tego co napsuliśmy, nie da się cofnąć, ale można zrobić wszystko żeby to powstrzymać, w jakiś sposób zahamować. Jak to się dzieje z wyrabianiem nawyków, najlepiej rozpocząć prace od podstaw, a więc zaangażować dzieci. W związku z tym chcę Wam opowiedzieć o książce ,,Co zrobić z tą górą śmieci?”.

Tutaj skupiono się na praktyce, na tym, jak rozwiązywać problem wzmożonej produkcji śmieci. Ogromnym atutem tej książki jest przekaz wizualny. Genialne jest rozwiązanie – rozkładówka wypełniona śmieciami, które stopniowo znikają w miarę jak przybywa czytelnikowi wiedzy na temat ochrony środowiska.

Istotnym jest dostosowanie tematyki do odbiorcy, przykłady o których mówi się w książce, są skierowane do dzieci i to najczęściej ich się tyczą. 

,,Co zrobić z tą górą śmieci?” podzielono na zagadnienia, które można na samym początku wyczytać z treści opublikowanego, fikcyjnego wycinka z gazety. Są to: ograniczanie konsumpcji, recykling, odnawianie, a przede wszystkim myślenie perspektywiczne. 

Początkiem jest przyjęcie urodzinowe jednego z głównych bohaterów książki. W związku z tym wydarzeniem pojawia się wiele pytań, chociażby co do sposobu wybierania prezentów, zakupu balonów, sposobów minimalizacji zakupów. Proponowane są rozwiązania ekologiczne, chociażby konfetti z makulatury, kompot zamiast kartonowego soku, czy zaproszenia online.

Takie ukierunkowanie, zaszczepienie odpowiednich zachowań zaowocuje działaniami proekologicznym, a o to przecież chodzi. 

Książka podsuwa pomysły, motywuje do rozpoczęcia  dbania o przyrodę.

 

Tutaj kupisz

Comments

 1. Marta

  To jest świetna książka i każdy powinien taką mieć 🙂 Jak sami s ię nauczymy i nauczymy dzieci to świat będzie piękniejszy 🙂

 2. Gosia O

  Dzięki za podpowieź, kupię tą książkę, dla mojego małego ekologa. Z pewnością nauka od małego zaowocuje działaniami proekologicznym w przyszłości. Moje dziecko jest fanem segregacjio śmieci, oszczędzania wody itp. Widzę , że książka podsuwa pomysły i motywuje do dbania o przyrodę.

 3. Joa nowa

  Dobrze że są takie pozycje, bo edukacje na temat srodowiska powinno się zaczynać już od najmłodszych lat 🙂

 4. Joa nowa

  Dobrze że są takie pozycje, bo edukacje na temat srodowiska powinno się zaczynać już od najmłodszych lat 🙂

 5. Ala O.

  Edukacja ekologiczna dzieci jest bardzo ważna – w końcu to one będą kiedyś odpowiadały za naszą planetę. Ostatnio przeprowadziłam taką pro-ekologiczną rozmowę z dzieciakami – bycie eko bardzo im się spodobało, więc myślę, że ta książka również może 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *