EkoRodzina – Magdalena Harnatkiewicz

Ekologia to popularny temat i bardzo na czasie. Mam wrażenie, że jesteśmy na skraju katastrofy ekologicznej, wiec trzeba działać. EkoRodzina to książka mająca uświadamiać dzieciom dzieci, że nasza planeta umiera.

Bohaterami jest kosmiczna EkoRodzina. Ziemia, jej rodzice Słońce i księżyc, oraz bracia i siostry, czyli inne planety. Wszystkich trapi zmartwienie, bo jednego z ich członków – Ziemię męczy choroba. Starają się wszystkimi sposobami jej pomóc, postanawiają wyjaśnić jej mieszkańcom, jak bardzo niszczą swoja planetę i jej  szkodzą.

Narratorem jest Ziemia opowiadająca dzieciom o swojej rodzinie, jej wsparciu, tym co ją trapi, jak to się dzieje i co można zrobić żeby jej pomóc.

Aby dziecko mogło zrozumieć pewne zjawiska autorka wpadła na świetne pomysły przyrównywania ich do tego, z czym może się zetknąć, bądź samo doświadczyć. Chociażby porównanie ocieplenia klimatu do gorączki trawiącej planetę, a topnienie lodowców jako próbę zbicia temperatury. Udzielane są również ekorady dotyczące chociażby segregacji śmieci, ograniczenia w kupowaniu zbędnych przedmiotów.

Książka w formie kwadratu, z twardą okładką, duży druk i kolorowe ilustracje. Dzieci mają możliwość samodzielnego kolorowania 5 ilustracji.

Napisana jest z humorem, choć czasem można odnieść wrażenie  chaosu, to i tak czyta się ją z ogromną przyjemnością. Książka ma za zadanie zwiększyć świadomość dzieci odnośnie ekologii i nakłonić do dialogu w rodzinie na temat dbania o środowisko.

Comments

    1. donna

      Fajnie też, że jest to książeczka z humorem, bo wtedy lepiej się czyta, a dzieci takie uwielbiają, bo się wtedy nie nudzą 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *