Garbus – najważniejsze jest wnętrze

Przyjaźń, jakże ważna dla każdego człowieka. Bez kogoś bliskiego trudno iść przez życie. Mówi się, że najważniejsze jest to, co człowiek ma w środku, a nie jak wygląda. Oczywiście, to prawda, ale często o tym zapominamy. Warto o takich wartościach uczyć od najmłodszych lat. Ja w tym celu wykorzystuję książki.

Dziś o twórczości Małgorzaty Gintowt, a konkretnie o książce „Garbus”.
to rozklekotany, żółty garbusek, który zabiega o względy hondy Elity oraz mercedesa Brawurka. Uważa ich za swoich przyjaciół, nie zważając na to, że drogie auta traktują go bez szacunku i wyśmiewają na każdym kroku.

Pewnego wieczoru, Garbusek uczestniczy z nimi w rajdzie, gdzie zostaje upokorzony, co doprowadza do wypadku – samochód wpada w poślizg i spada ze stromej góry. Autko odnajduje mechanik, który doprowadza je do idealnego stanu. W warsztacie Garbus poznaje nowych przyjaciół, którzy chwalą go na każdym kroku. W następstwie urazu stracił pamięć, dostaje więc nowe imię – Rajdek. Od tego moment to szybkie i piękne auto biorące udział w wyścigach. Pewnego dnia spotyka swoich starych znajomych, jednak nie pamięta ich, a oni go nie rozpoznają. Zauważając jego świetne wyniki chcą się do niego zbliżyć komplementując go. W efekcie nasz bohater daje się zaprosić przez nich, raniąc przy tym swoich prawdziwych przyjaciół. W trakcie drogi przypomina sobie wszystko, mówi o tym jak było dla niego krzywdzące ich wcześniejsze traktowanie. Wraca do warsztatu i przeprasza przyjaciół. Uświadamia sobie, że to oni uwierzyli w niego, nie patrząc na wygląd.

Książka jest bardzo mądra i jakże prawdziwa. Jak często zdarza się, że szukając przyjaźni trafiamy na podlizywaczy, którzy okazują się być fałszywymi, lub nas wykorzystują. To lektura dla każdego dziecka, które może zrozumieć, że  świat jest czasami okrutny, ale nie wszyscy nam źle życzą, trzeba tylko spojrzeć realnie na otaczającą nas rzeczywistość. Czasem musimy powiedzieć o emocjach, bywa, że należy przeprosić.

Tutaj kupisz

Comments

  1. Ewelina

    Ja odkąd zostałam zraniona przez osoby, które uważam za przyjaciół, jestem nieufna i ostrożna wobec ludzi. Taka książka powinna być czytana każdemu dziecku. Sama chętnie zaopatrzę w nią moja biblioteczkę, a gdy przyjdzie pora zapoznam z nią mojego synka. 🙂

  2. Donna

    Bardzo dobry przekaz jest z tej książeczki dla najmłodszych 🙂 Aż sobie zapisze jej tytuł i będę ją mieć na uwadze przy zakupach dla dzieciaków z mojej rodziny.

  3. Renata

    Pięknie i kolorowo przekazana książeczka z informacjami. Myślę, że dzieci z miłą chęcią posłuchają opowieści od rodziców lub sami przeczytają.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *