Zagadnienie ekologii, problem zanieczyszczenia środowiska w ostatnich czasach stał się bardzo popularny. Zaczęliśmy bardziej zwracać uwagę na środowisko. Niestety, tego co napsuliśmy, nie da się cofnąć, ale można zrobić wszystko żeby to powstrzymać, w jakiś sposób zahamować. Jak to się dzieje z wyrabianiem nawyków, najlepiej rozpocząć prace od podstaw, a więc zaangażować dzieci. W związku z tym chcę Wam opowiedzieć o książce ,,Co zrobić z tą górą śmieci?”.
Tutaj skupiono się na praktyce, na tym, jak rozwiązywać problem wzmożonej produkcji śmieci. Ogromnym atutem tej książki jest przekaz wizualny. Genialne jest rozwiązanie – rozkładówka wypełniona śmieciami, które stopniowo znikają w miarę jak przybywa czytelnikowi wiedzy na temat ochrony środowiska.
Istotnym jest dostosowanie tematyki do odbiorcy, przykłady o których mówi się w książce, są skierowane do dzieci i to najczęściej ich się tyczą.
,,Co zrobić z tą górą śmieci?” podzielono na zagadnienia, które można na samym początku wyczytać z treści opublikowanego, fikcyjnego wycinka z gazety. Są to: ograniczanie konsumpcji, recykling, odnawianie, a przede wszystkim myślenie perspektywiczne.
Początkiem jest przyjęcie urodzinowe jednego z głównych bohaterów książki. W związku z tym wydarzeniem pojawia się wiele pytań, chociażby co do sposobu wybierania prezentów, zakupu balonów, sposobów minimalizacji zakupów. Proponowane są rozwiązania ekologiczne, chociażby konfetti z makulatury, kompot zamiast kartonowego soku, czy zaproszenia online.
Takie ukierunkowanie, zaszczepienie odpowiednich zachowań zaowocuje działaniami proekologicznym, a o to przecież chodzi.
Książka podsuwa pomysły, motywuje do rozpoczęcia dbania o przyrodę.
Comments
Wartościowa publikacja, myślę, że warto ją przeanalizować z dziećmi 🙂
Bardzo ucząca książeczka. Dzieci powinny umieć dbać o środowisko i uczyć się tego od najmłodszych lat.
To jest świetna książka i każdy powinien taką mieć 🙂 Jak sami s ię nauczymy i nauczymy dzieci to świat będzie piękniejszy 🙂
Przeczytałam ,,śmierci”, chyba czas już ich spać. 😅
Bardzo fajna książka. Tego tematu wciąż nam trzeba więcej.
Świetny temat dla dzieci i czym szybciej poznają co i jak trzeba robić tym będzie lepiej
Z zainteresowaniem zajrzę do książki, ciekawa jestem, jak ujęto temat, w jakie główne tezy uderzono, aby podnieść świadomość młodych czytelników. 🙂
Dzięki za podpowieź, kupię tą książkę, dla mojego małego ekologa. Z pewnością nauka od małego zaowocuje działaniami proekologicznym w przyszłości. Moje dziecko jest fanem segregacjio śmieci, oszczędzania wody itp. Widzę , że książka podsuwa pomysły i motywuje do dbania o przyrodę.
Świetna książka! Mamy ją i bardzo nam się podoba!
Niektóre pomysły osób idących w kierunku eko, są chore! Konfetti z makulatury? Nie dajmy się zwariować.
O tak! Mam tę książkę na liście. Segregujemy i edukujemy, ale źródła wiedzy nigdy za dużo 😉
Dobrze że są takie pozycje, bo edukacje na temat srodowiska powinno się zaczynać już od najmłodszych lat 🙂
Dobrze że są takie pozycje, bo edukacje na temat srodowiska powinno się zaczynać już od najmłodszych lat 🙂
Edukacja ekologiczna dzieci jest bardzo ważna – w końcu to one będą kiedyś odpowiadały za naszą planetę. Ostatnio przeprowadziłam taką pro-ekologiczną rozmowę z dzieciakami – bycie eko bardzo im się spodobało, więc myślę, że ta książka również może 🙂
Bardzo ciekawa i myślę, że wartościowa propozycja.
my właśnie jesteśmy a etapie dlaczego segregować śmieci i nie wolno palić śmieciami w piecu, także książka w sam raz dla nas 😉
Ostatnio podarowałam tę książkę siostrzenicy i to był strzał w dziesiątkę!
Myślę, że ta książeczki, poruszające tematy ekologii są bardzo ważne. Ta dodatkowo jest pięknie wydana 🙂
Książeczka wygląda super 🙂
Koniecznie muszę zakupić, będzie co robić na przymusowej kwarantannie 🙂